آخرین بروز رسانی: 9ام مرداد, 1402

پروویرون

Mesterolone که  با نام تجاری Proviron فروخته می شود، یک […]

Mesterolone که  با نام تجاری Proviron فروخته می شود، یک داروی آندروژن و استروئید آنابولیک (AAS) است که عمدتاً در درمان سطوح پایین تستوسترون استفاده می شود. همچنین برای درمان ناباروری مردان استفاده شده است، اگرچه این استفاده بحث برانگیز است.این دارو از  راه دهان مصرف  می شود

عوارض جانبی مسترولون شامل علائم مردانه شدن مانند آکنه، ریزش موی سر، افزایش رشد موهای بدن، تغییرات صدا، و افزایش میل جنسی است .خطر آسیب کبدی ندارد.این دارو یک آندروژن مصنوعی و استروئید آنابولیک است و از این رو آگونیست گیرنده آندروژن (AR)، هدف بیولوژیکی آندروژن‌هایی مانند تستوسترون و دی هیدروتستوسترون (DHT) است. دارای اثرات آندروژنیک قوی و اثرات آنابولیک ضعیف است که آن را برای تولید مردانگی مفید می کند.[1] این دارو هیچ اثر استروژنی ندارد.

Mesterolone اولین بار در سال 1966  توصیف شد و در سال 1967 برای استفاده پزشکی معرفی شد] علاوه بر کاربرد پزشکی، از مسترولون برای بهبود فیزیک و عملکرد استفاده می شود، اگرچه به دلیل اثرات ضعیف آنابولیک معمولاً برای چنین اهدافی استفاده نمی شود. این دارو در بسیاری از کشورها یک ماده کنترل شده است و بنابراین استفاده غیرپزشکی به طور کلی غیرقانونی است.

کاربرد:

Mesterolone در درمان کمبود آندروژن در هیپوگنادیسم مردانه، کم خونی، و برای حمایت از باروری مردان در میان نشانه‌های دیگر استفاده می‌شود.] همچنین برای درمان بلوغ تاخیری در پسران نیز استفاده شده است. از آنجایی که مسترولون فاقد اثرات استروژنی است، ممکن است برای درمان موارد کمبود آندروژن که در آن حساسیت پستان یا ژنیکوماستی نیز وجود دارد، استفاده شود. این دارو به عنوان یک آندروژن نسبتا ضعیف با فعالیت جزئی توصیف می شود و به ندرت برای درمان جایگزینی آندروژن استفاده می شود، اما هنوز به طور گسترده در پزشکی استفاده می شود.

مسترولون در درمان جایگزینی آندروژن با دوز 50 تا 100 میلی گرم 2 تا 3 بار در روز استفاده می شود.

مصارف غیر پزشکی :

برای اهداف افزایش بدن و عملکرد توسط ورزشکاران رقابتی، بدنسازان و پاورلیفترها استفاده شده است.

منبع : ویکیپدیا

دسته‌بندی: دسته‌بندی نشدهبرچسب‌ها: , ,

نظر شما برای ما با ارزشه

کپچای خودکار *Captcha loading...